Kontrola politiků
— #7 Vyžádání schůzky s politikem přes email
Jakákoli schůzka s politikem by měla být vyžádána předem emailem.* V předmětu emailu by mělo být uvedeno, o čem má schůzka být a kdo se schůzky zúčastní. Jestliže politik schůzku potvrdí, měl by ji zveřejnit v elektronickém veřejném diáři (předmět schůzky a osoby), dříve než se schůzka uskuteční.
* Není třeba zveřejňovat interní schůzky a komunikaci, tj. například u ministra schůzky a komunikaci se zaměstnanci ministerstva nebo se stranickými kolegy. Co se rozumí interní schůzkou a komunikací by bylo třeba podrobně vymezeno.
Pokud by jakákoli schůzka mezi politikem a osobou mimo stranické či interní pracovní prostředí musela být předem vyžádána emailem a informace o této schůzce zveřejněna v elektronickém veřejném diáři před jejím uskutečněním, řada schůzek mezi politiky a politickými podnikateli by se vůbec neuskutečnila, protože političtí podnikatelé by se zveřejnění báli.
Zdroje:
- OECD: 10 zásad transparentnosti a integrity lobbyingu, 2013, zásady 5, 6 a 9
- Informace o dalším postupu ve věci regulace lobbingu v České republice a teze k návrhu zákona o lobbingu, str. 6-7
- Fadrný, M., Kraus L., Zásady reformy regulace lobbingu, Sociologický ústav AV ČR – Ekologický právní servis, str. 11
- Závěry z expertních stolů o lobbingu Respekt institut - Sociologický ústav AV ČR - Lenka Andrýsová, 2011, str. 2 a 12
- Vondráček, O., Havrda, M., 21 receptů – Protikorupční kuchařka, Recept 2: Monitoring lobbovaných politiků pomocí elektronického veřejného diáře, prosinec 2013
Více o metodologii
Zdůvodnění a zdroje